Aktualności

Nowości i ciekawostki ze świata rachunkowości

07 05.18

Opodatkowanie zagranicznych spółek kontrolowanych

Opodatkowanie zagranicznych spółek kontrolowanych Obowiązek opodatkowania zagranicznych spółek kontrolowanych powstał wraz z początkiem 2015 roku. Zostały znowelizowane przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o podatku dochodowym od osób prawnych.... »

30 04.18

Dowody księgowe podstawą prowadzenia KPiR

Dowody księgowe Przedsiębiorcy bardzo często zastanawiają się, jak zaksięgować wydatek, gdy np. nie mamy na niego stosownej faktury. Faktura jest jednym z dokumentów, który może poświadczyć o dokonanym przez nas wydatku. Podstawą zapisów w Księgach Przychodów i... »

23 04.18

Jak założyć własną firmę?

Wybór formy prowadzenia firmy W Polsce istnieje bardzo dużo form prowadzenia działalności gospodarczej. Przed podjęciem decyzji o założeniu działalności gospodarczej najczęściej powstrzymuje nas brak wiedzy oraz doświadczenia. W praktyce założenie firmy nie jest tak trudne,... »

16 04.18

Ewidencja przebiegu pojazdu

Ewidencja przebiegu pojazdu - kilometrówka Przedsiębiorcy zainteresowani wliczaniem kosztów związanych z działalnością gospodarczą dla samochodów osobowych, które nie stanowią środków trwałych, zobowiązani są do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Taki... »

09 04.18

Czynny żal za niewysłanie JPK_VAT

JPK_VAT Wraz z początkiem 2018 roku obowiązek przesyłania pliku JPK_VAT dotyczy wszystkich przedsiębiorców. Plik musi zostać wysłany do Ministerstwa Finansów w terminie do 25 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Jest to obowiązkowy raport podatkowy, jeśli nie złożymy go w... »

26 03.18

Rezygnacja ze statusu podatnika VAT

Rezygnacja ze statusu podatnika VAT Zgodnie z polskim prawem osoba, której sprzedaż nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym 200 tys. zł, może skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT. W większości zasada ta dotyczy również towarów opodatkowanych akcyzą, jedynym... »